پیشینه:

شرکت تعاونی کشاورزی تولیدی قارچ صدفی تنکابن در سال 1377 با هدف تامین و تولید پروتئین غیر گوشتی، صادرات انواع تولیدات قارچ و بذر آن به خارج از کشور و تامین بازار مصرف داخلی تاسیس گردید. موضوع فعالیت مرکز در ابتدا تامین و اداره واحد تولیدی قارچ صدفی در زمینه تولید قارچ و فرآورده‌های جانبی آن و تولید بذر و عرضه آن به پرورش دهندگان قارچ و انجام تحقیقات علمی به منظور افزایش کیفیت قارچ و بذر و احداث انسکتاریوم به منظور مبارزه بیولوژیکی و پرورش گیاهان دارویی و گلخانه‌ای و بسته‌بندی محصولات بود که با توجه به لطف و عنایت حق تعالی و کسب موفقیت در این زمینه این شرکت از سال 81 با کسب مجوز قانونی از معاونت تحقیقات و ترویج وزارت تعاون و دانشگاه جامع علمي‌کاربردی در مقاطع تحصیلی کاردانی علمي‌کاربردی تولید قارچ‌های خوراکی و کاردانی پودمانی گل و گیاهان زینتی رسالت آموزش به جوانان این مرز و بوم را در قالب یک تعاونی فعال و تحت نظارت دانشگاه جامع علمي‌کاربردی آغاز نمود. شروع فعالیت آموزشی مرکز با 60 دانشجو در دو رشته بود که پس از گذشت 8 سال این تعداد به 590 دانشجو، 17 رشته تحصیلی در دوره‌های ترمی و پودمانی و مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته در سال 89 رسید که در این مدت بیش از 400 دانشجو از این مرکز فارغ‌التحصیل گردیده‌اند.

ازجمله افتخارات این مرکز دریافت لوح تقدیر به‌عنوان مرکز و تعاونی نمونه از طرف اداره کل تعاون در سال 1383، کسب رتبه برتر هفته تعاون در سال1385، تعاونی برتر برگزیده شده در چهارمین جشنواره تعاونی‌های برتر سال 1388، تعاونی برتر برگزیده شده (تداوم برتری) در پنجمین جشنواره تعاونی‌های برتر سال 1389،کسب رتبه اول کارآفرین نمونه کشور در جشنواره علمي‌کاربردی در سال‌های 85 و 86، انجمن علمی برگزیده در دومین جشنواره ملی حرکت در سال 88 با دریافت تندیس جشنواره، لوح تقدیر از دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو و همچنین لوح تقدیر از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، کسب عنوان بهترین غرفه در نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی وزارت علوم در سال 87 با دریافت لوح تقدیر جهت ارائه پژوهش‌های نوین و فعالیت‌های بارزش مانند تولید گوشت از کاه، تولید محلول حفظ شادابی گل و انتشار مقاله علمی در مورد آن، برگزاری 8 همایش علمی کارگاهی که با استقبال چشمگیر دانشجویان و مسئولین مواجه شد و... می‌باشد.

ساختار:


این تعاونی به لحاظ فعالیت آموزشی تحت ارگان معاون پژوهش، آموزش و کارآفرینی تعاونی‌های وزارت تعاون و همچنین تحت نظارت دانشگاه جامع علمي‌کاربردی کشور می‌باشد.

برنامه آتی: ضمن توسعه رشته‌های کاربردی، تاسیس مرکز رشد و فناوری و ایجاد تشکل سراسری اشتغال زنجیره ای تحت حمایت وزارت تعاون می‌باشد.

دوره‌های آموزشی در دست اجرا:

مقطع کاردانی: تولید و بهره برداری گیاهان دارویی و معطر (پودمان و ترم)، گل و گیاهان زینتی (پودمان و ترم)، تکنولوژی گیاهپزشکی (پودمان)، شیمی آزمایشگاهی گرایش غذایی (پودمان و ترم)، تکنولوژی صنایع کمپوت و کنسروسازی (پودمان و ترم)، فناوری اطلاعات و ارتباطات (ترم)، حسابداری (پودمان و ترم)، مدیریت کسب و کار (پودمان)، امور تعاون (پودمان).

مقطع کارشناسی پیوسته: مهندسی تکنولوژی بسته‌بندی ـ گرایش کشاورزي

مقطع کارشناسی ناپیوسته:
تولید و بهره‌برداری از گیاهان دارویی و معطر، تولید و پرورش گل و گیاهان زینتي

خدمات آموزشی قابل ارائه:

ارائه آموزش‌های کوتاه‌مدت مربوط به بخش تعاون و ایجاد کارگاه‌های آموزشی انتقال فناوری و دانش فنی تولید محصولات متنوع (در حال حاضر تعداد 121 عدد پاورپوینت آموزش فناوری در این مرکز طراحی شده و آماده ارائه می‌باشد)

شیوه جذب مخاطبین:

1 ـ دوره ترمی مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی نا پیوسته (با آزمون ورودی در بهمن ماه هر سال)

2 ـ دوره پودمانی مقطع کاردانی (بدون آزمون در مهر و اسفند هرسال)

کلیه مراحل جذب و آزمون‌های مربوطه از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور امکان می‌پذیرد.

امکانات و تسهیلات آموزشی و رفاهی:

امکانات مرکز در مساحتی حدود 15000 مترمربع عبارتند از: مزارع تحقیقاتی گل و گیاهان زینتی و گیاهان داروئی، باغ عملیات باغبانی، پایلوت‌های پرورش گل و گیاهان زینتی و گیاهان داروئی، گلخانه هیدروپونیک، پایلوت پرورش قارچ، پایلوت گیاهپزشکی، کارگاه ازدیاد نباتات، کارگاه فناوری، آزمایشگاه تولید spawn قارچ، آزمایشگاه شیمی و خاکشناسی، آزمایشگاه قارچ شناسی و بیولوژی، خوابگاه دانشجویی، سایت و مرکز کامپیوتر، کتابخانه،کلاسهای درسی و غیره.


برچسب‌ها: معرفی مراکز آموزشی علمی کاربردی, معرفی دانشگاه علمی کاربردی, دانشگاه جامع علمی کاربردی, معرفی دانشگاه جامع علمی کاربردی تنکابن
نوشته شده توسط مدیر وبلاگ  | لینک ثابت |